Velká Británie je ostrovní stát na severozápadě Evropy. S rozlohou 229 850 km² je největším ostrovem celé Evropy a osmým na světě. Ostrov je hlavní součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a rozkládají se na něm tři její země – Anglie, Wales a Skotsko. Současnou hlavou státu je královna Alžběta II., jež je zároveň hlavou dalších třinácti států Commonwealthu, například Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a Jamajky.

 

Tento přes 60 miliónů obyvatel čítající stát je znám svou konzervativností a láskou k tradičním hodnotám. Přes svoji nepříliš vlídnou image danou poměrně drsným podnebím má Velká Británie své nezaměnitelné kouzlo. Právě o počasí se místní obyvatelé také dokáží vytrvale bavit a je obligátním tématem konverzací. Oproti kontinentálním evropským zemím má Británie svá nezpochybnitelná specifika. Kromě typické krajiny plné vřesovišť a živých plotů ohraničujících soukromé pozemky, jízdy vlevo a záliby v kriketu a ragby je to i ostrovní kuchyně. Pití hořkého čaje s mlékem je jen jednou z mnoha ukázek zvláštností místní gastronomie. Přes poněkud extravagantní, pro Evropana nepochopitelné pokrmy, jakým je např. vánoční nákyp, však nabízí i velmi chutná jídla.

 

Nejnavštěvovanějším místem je pochopitelně Londýn, přičemž mnoho turistů navštíví i relativně nedaleký Stonehenge.

 

Dalším z typických znaků je tradiční suchý humor prezentovaný v celé řadě tzv. brit-comů, přičemž asi nejznámější Monty Pythonův létající cirkus je jen jedním z mnoha. Většina těchto pořadů pochází z produkce televize BBC, považované za jeden ze vzorů veřejnoprávních stanic vůbec.

 

Skotsko je od 18. století samostatnou částí britského království (má vlastní právní a politický systém a měnu). Nachází se v severní části britského ostrova a k jeho území se řadí i několik set malých ostrůvků. K nejdůležitějším skotským centrům patří metropole Edinburgh a Glasgow (město elegance a stylových podniků). Národním symbolem Skotska je bodlák. Skotsko se proslavilo díky hře na dudy, jezeru Loch Ness a také jako kolébka ragby a golfu. Mezinárodní význam má i skotská whisky.

 

Země draka, narcisu a pórku - tak by se dal stručně a poněkud úsměvně shrnout Wales, britské území na poloostrově ve středozápadní Británii. Nejdůležitější průmyslová centra Walesu leží v jeho jižní části - jde o města Cardiff (hlavní město Walesu), Swansea a Newport. Waleská krajina je hornatá, tvoří ji pohoří Kambrické a Brecon Beacons a spolu s krajinou Skotska nabízí to nejlepší z britské přírody.